Moskova-RUSYA 2

(16.09.2015 Tarihli gazetede yayınlanan ÇOK GEZEN köşemden alınmıştır.)

ÇOK GEZEN (Moskova-RUSYA) 2

16.09.2015                                                                              Yazan :  Ümit DERİNSU

 

Tekrar birlikteyiz değerli okurlarım. Hayatın gerektirdiklerini yaşarken sevinçli, üzüntülü haberlerle dolu bir hafta geçirdik. Hayatın koşuşturmacası içinde yoruldunuz ve bu gazeteyi alıp biraz biriken stresi atma ihtiyacı duyduğunuzu hisseder gibiyim. Sizlerin bu satırları okudukça yüzünüzde bir tebessüm ve merak duygunuzu kamçılamışımdır. Birazcık stresinizi azaltabilmişsem ne mutlu bana.

Tekrar beraberiz, tekrar hoş geldiniz. Geçen hafta Moskova’ ya başlamıştık ve bitirememiştik. Kızıl Meydan ve Meşhur Moskova Metrosundan bahsetmiş ve bu büyük metropolu anlatmak için haftaya devam edelim demiştim. Peki şimdi nerden başlayalım, Kremlinden devam edelim.

Kremlin Sarayı 12. yy’da yapılmış. Kremlin “Kale” anlamına geliyor. Burası aslında tek bir saray değil. Yaklaşık 28 Hektar alana kurulmuş binalar kompleksi.  İçersinde saray, katedral, kilise, senato binası var. Rusya Federasyonu devlet başkanının ikametgahı da burası. Doğal olarak bu bölgenin tamamını gezmemize izin vermiyorlar. Devlet adamları kendilerine ayrılan bölümlerinde çalışmaya devam ederlerken biz turistler için izin verilen bölümlerde dolaşabiliyoruz. Burada gördüğümüz ilginç şeylerden bahsedeyim. Mesela, burada Dünya’nın en büyük çanı yerde duruyor. Hiç kullanılmamış. Üretildikten hemen sonra çıkan yangında söndürmek için üzerine su dökülünce çan iki parçaya ayrılmış. Küçük olan parçanın bile ağırlığı 11 ton geliyor. Toplam ağırlık ki 200 ton. Devasa bir rakam. Birkaç metre ilerde ise yine dünyanın o dönem için üretilmiş en büyük topu var. Napolyon’ a karşı savaş için üretilmiş ancak bu da hiç kullanılamamış.  Kremlin’ in bahçesinde birçok Ortodoks kilisesi, katedraline ve sarayına rastladık. Örneğin Kurtarıcı İsa Katedrali. Bu katedral dünyanın en büyük ortodoks katedrali olarak kabul edildiği gibi içinde Korkunç İvan’ ın da bulunduğu birçok rus çarının mezarları da bulunuyor.

Moskova’ da nereleri gezelim derseniz Meşhur Arbat caddesine mutlaka gidin derim. Moskova Arbat Caddesi ve Sokağı, Moskova’nın tam ortasından geçiyor. Tarihi yapıları ve restaurantlarıyla ünlü, trafiğe kapalı bu caddede yürüyüş yapabilirsiniz.

Moskova Arbat Caddesinde bir çok kafe ve restaurant da bulunuyor. Bunlardan birinde vakit geçirebilirsiniz veya kafelerden birinde oturup keyifli bir kahve içebilirsiniz.

Caddenin sonuna doğru alışveriş için tavsiye edebileceğimiz devlet mağazası var. Burada fiyatlar diğer yerlere göre oldukça ucuz ve pazarlık yapmakla uğraşmanıza gerek kalmıyor. Buradan ne alınabilir diyorsanız, seçmesi çok zor ama Rusya’nın Dünyaca ünlü Matruşka bebeklerinden almadan dönmeyin derim.

Moskova Bolşoy Tiyatrosu, 1856 yılında açılmış bu ünlü ve gösterişli tiyatro. Eğer sanata meraklıysanız buraya kadar gelmişken 1 gecenizi bu tiyatroya ayırıp güzel bir eser seyretmek çok keyifli olacaktır.

Moskova’da Görülecek Yerler arasında Moskova Gorky Park bulunuyor. Özellikle yaz aylarında bu parkta çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Ben bu parkı gezdiğimde bütün samimiyetimle söylüyorum bizdeki İzmir kültürpark bunun yanında hiçbirşey. Gidip görenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Gitmediyseniz ve eğer yolculuk planlarınıza Moskovayı dahil ettiyseniz, görülecek yerler listenize Gorky Parkını ekleyiniz. Benden söylemesi.

Biraz da Moskova’ daki Novodevichy Mezarlığından bahsetmek gerek. Burada hem dünyaca ünlü hem de Rusya’ ya özgü şahsiyetlerin mezarları bulunuyor. Mezarları heykellerle süslendiği için adeta bir sanat galerisi olmuş burası. Bizim için önemli olan ise dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’ in mezarının burada olması. Mezarını ziyaret ettik. Diğer mezarlara göre oldukça mütevazi olan bu mezar başında fatihamızı okuyup ayrılırken Tolstoy’ un, Yuri Gagarin’in, Boris Yeltsin, Troçki gibi ünlü şahsiyetlerin mezarlarını da görüp öyle ayrılıyoruz buradan.

Biraz da Moskova’ da ne yenir içilir dersek size şunları anlatabilirim. Bizde biliyorsunuz yemekler zeytinyağı ağırlıklıdır. Buralarda ise tereyağı ve hamur işi ağırlıklı olarak yemekler yapılır. Belli başlı olanlarına gelince; Pelmeni, mantının Rus versiyonu desem yanlış olmaz. Hamurların içerisine et, mantar ya da tavuk konularak haşlanır. Ancak pelmeni bizim mantıya göre daha büyüktür. Zakuski, Moskova’da restoranlarda yemekten önce getirilen aperatif tabağına verilen addır. Bu tabakta siyah ekmek, salatalık turşusu, pancar turşusu ve balık bulunur. Yemeklerden önce genellikle bu tabak tüketilir. Solyanka, Rus mutfağının en ünlü çorbasıdır. Baharatlı et ya da balık katılarak yapılır. Bizim çorbalarımıza göre biraz daha yoğundur. Kotleti Po Kieveski, Tavuk göğsünün içerisine sarımsak ve tereyağı konulur. Bu karışım ekmek kırıntısına batırılarak kızartılır. Ruslar bu yemeği çok sever. Tuzlu Pirojki, Moskova’da karnınız acıktıysa ve atıştırmalık bir şeyler arıyorsanız metro girişlerinde vs. pirojki adı verilen bu küçük poğaçalardan bulabilirsiniz. Votka, Tabi ki Rusya deyince herkesin aklına gelen içki türü votkadır. Öyle ki Rusların votkayı neredeyse su yerine tükettikleri söylenir. Moskova’da çeşit çeşit votka türleri vardır.Her yerde bulabilirsiniz. Golubski, Rus mutfağının yöresel yemeklerinden biridir. Lahananın içerisine kıyma ya da peynir katılarak sarılır. Lahana dolmasına benzer bir yemektir. Şarlota, Geleneksel Rus tatlılarından biridir. Kekin içerisine krema ve meyve püresi katılır. Lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Bev Stroganov, Moskova ve Rus mutfağının ünlü bir et yemeğidir. Dana bitfeği mantarla birlikte sote edilerek pişirilir. Bizim et sotemize benzer bir lezzettir. Ben yukarıda saydığım lezzetlerin bir kısmını tadabildim. Meraklısına yol gösterici olması bakımından öğrendiklerimi buraya yazdım. Umarım faydası olur.

Bu haftalık ta bu kadar olsun. Umarım sürç-i lisan etmemişizdir. Önümüz kurban bayramı, buradan herkesin kurban bayramını kutluyorum. Büyüklerimin ellerinden küçüklerin yanaklarından öpüyorum. Güzel bir bayram geçirmeniz ve ağzınızın tadının hiç bozulmaması dileğiyle hoşçakalın diyorum. Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir